Koniunktura gospodarcza
W ujęciu branżowym oceny koniunktury gospodarczej w IV kwartale 2014 r. w województwie pomorskim były zróżnicowane. Przewaga dobrych ocen nad negatywnymi odnotowana została w trzech spośród siedmiu analizowanych sektorów. Niezmiennie najlepsze noty cechowały sektor informacji i komunikacji, w którym wartość wskaźnika ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa w grudniu sięgnęła +29,9 pkt. Gorzej, choć nadal dobrze, oceniali sytuację reprezentanci firm działających w zakresie przetwórstwa przemysłowego (+8,4 pkt.) oraz handlu hurtowego (+2,7 pkt.). Na przeciwnym biegunie uplasowała się negatywnie oceniana koniunktura w dotkniętym sezonowością budownictwie (-11,3 pkt.). Niskie wartości wskaźnika cechowały również handel detaliczny (-9,4 pkt.) oraz transport i gospodarkę magazynową (-6,7 pkt.).
Rysunek 1. Indeks bieżącej ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa wg sektorów w województwie pomorskim w okresie od grudnia 2013 do grudnia 2014
Przedział wahań wskaźnika wynosi od –100 do +100. Wartości ujemne oznaczają przewagę ocen negatywnych, dodatnie – pozytywnych.
Źródło: Opracowanie IBnGR na podstawie danych GUS
Więcej optymizmu niesie ze sobą czasowa analiza zmian wskaźników ogólnej sytuacji przedsiębiorstw. Dla pięciu spośród siedmiu analizowanych branż odnotowano poprawę, biorąc za punkt odniesienia sytuację sprzed roku (grudzień 2013 r.). O znaczącym progresie można mówić zwłaszcza w odniesieniu do zakwaterowania i usług gastronomicznych, gdzie wskaźnik bieżącej ogólnej sytuacji przedsiębiorstw wzrósł w ujęciu rocznym o 35,6 pkt., o przeciętnym zaś odnośnie handlu detalicznego (+10,9 pkt.) oraz budownictwa (+9,3 pkt.). Regres odnotowano w transporcie i gospodarce magazynowej (-8,8 pkt.) oraz w przetwórstwie przemysłowym (-1,9 pkt.).
W trzech spośród siedmiu analizowanych sektorów koniunktura gospodarcza w województwie oceniana była lepiej niż przeciętnie w Polsce. Pod tym względem szczególnie wyróżniały się informacja i komunikacja, gdzie różnica indeksu wojewódzkiego i ogólnopolskiego sięgnęła +11,6. W rezultacie województwo pomorskie uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu wojewódzkim. W zdecydowanie gorszej sytuacji niż przeciętnie w kraju znaleźli się natomiast reprezentanci handlu detalicznego, w którym to sektorze indeks bieżącej ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa osiągnął wartość o 10,6 pkt. niższą od wartości ogólnopolskiej, zaś województwo zajęło 10. pozycję wśród polskich regionów.
Na podstawie indeksu przewidywanej ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa można mówić o nienajlepszych nastrojach przedsiębiorców. W pięciu spośród analizowanych rodzajów działalności przeważa pesymizm. Uwagę w szczególności zwracają: handel hurtowy, dla którego wskaźnik wyprzedzający sięga -18,0 pkt. oraz branża budowalna z notą sięgającą -17,0 pkt., co jest w tym wypadku zrozumiałe, biorąc pod uwagę wpływ sezonowości na omawiany rodzaj działalności gospodarczej. W perspektywie trzech miesięcy o dobrych nastrojach można natomiast mówić w przypadku: transportu i gospodarki magazynowej (+6,8 pkt.), o umiarkowanych zaś w przypadku przetwórstwa przemysłowego (+0,1 pkt.).
Działalność przedsiębiorstw
Liczba podmiotów gospodarki narodowej na koniec 2014 r. kształtowała się na poziomie 276,0 tys. W stosunku do końca września nastąpił wzrost wynoszący na poziomie 0,4 proc., a w odniesieniu do końca 2013 r. – 1,5 proc. Kontynuowany był zatem wzrost, który rozpoczął się na od początku 2013 r., choć jego dynamika, w całym 2014 r., była nieco niższa. Rok wcześniej przyrost liczby podmiotów gospodarczych, zarówno w ujęciu rocznym, był wyraźnie wyższy – wynosił 2,5 proc. Jednoznaczna – pozytywna albo negatywna – interpretacja tego zjawiska byłaby daleko idącym uproszczeniem. Pozytywna interpretacja zakłada realny wzrost przedsiębiorczości. Obserwowane zmiany nie naśladują jednak fluktuacji wyników działalności przedsiębiorstw czy wahań stanu rynku pracy. Mogą one być też wyrazem uelastycznienia struktury gospodarki poprzez przesuniecie części działalności do podmiotów zewnętrznych, które przynajmniej po części tworzone są przez dotychczasowych pracowników. Ta forma regulacji relacji z pracownikami jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż umożliwia daleko idące uelastycznienie zatrudnienia, ograniczenie kosztów i uproszczenie zarządzania kadrami. Jednocześnie samozatrudnienie może być dla przynajmniej niektórych pracowników czymś więcej niż tylko alternatywą dla utraty pracy. Może prowadzić do rozwoju własnej firmy albo przynajmniej zdobycia cennych doświadczeń. Z drugiej strony, część samozatrudnionych nie posiada cech osobowych, wiedzy, umiejętności i w związku z tym chęci, aby prowadzić własną firmę. Mogą czuć się zmuszeni do założenia firmy i postrzegać tę zmianę jako negatywną, z uwagi na utratę podstawowych praw pracowniczych, gwarantowanych kodeksem pracy.
Rysunek 2. Dynamika produkcji sprzedanej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej w województwie pomorskim w okresie od stycznia 2012 do grudnia 2014.
Źródło: Opracowanie IBnGR na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku
Wyniki działalności przedsiębiorstw mierzone dynamiką produkcji sprzedanej przemysłu, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej osiągnięte w grudniu 2014 r. były korzystne – w każdym z wymienionych sektorów odnotowano wzrost.
Dodatnia dynamika produkcji sprzedanej przemysłu odnotowana została w każdym miesiącu kwartału. Szczególnie korzystnie kształtowały się one w grudniu. Był to jeden z najlepszych miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat.
Dynamika produkcji budowlano-montażowej ulegała silnym wahaniom. W październiku miał miejsce bardzo wysoki wzrost. W listopadzie, w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, odnotowano natomiast nieznaczny regres. Grudzień zakończył się ponownym, aczkolwiek wyraźnie mniejszym, wzrostem. Pod względem zmienności IV kwartał był podobny do poprzednich okresów 2014 r. Silne rozchwianie dynamiki po części wynikało z różnic w poziomie odniesienia, czyli w wartości produkcji budowlano-montażowej w poszczególnych miesiącach 2013 r. Ogólnie 2014 r. był lepszy niż poprzedni. Można zatem mówić o stopniowym wychodzeniu budownictwa z zapaści, jaka miała miejsce po boomie inwestycyjnym w trakcie przygotowań EURO 2012.
Dynamika sprzedaży detalicznej uległa najmniejszym wahaniom. W każdym miesiącu kwartału była dodatnia, choć niższa niż w II i III kwartale. Cały rok 2014 nie różnił się istotnie od poprzedniego. Stabilny wzrost sprzedaży detalicznej sprzyjał funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw, z których duża części nastawiona jest na obsługę rynku lokalnego.
Handel zagraniczny
W grudniu 2014 r.[1] wartość eksportu wyniosła 787,4 mln euro, zaś importu – 1 076,3 mln euro. W stosunku do listopada 2014 r. wartość eksportu i importu spadła o 20 proc. Względem poprzedniego roku odnotowano spadek wartości eksportu i importu, odpowiednio o 23 proc. i o 13 proc. Saldo wymiany handlowej województwa pomorskiego z zagranicą pozostawało ujemne i wyniosło -289 mln euro.
W grudniu 2014 r. największy udział (32,6 proc.) w strukturze importu miały nadal kraje byłego ZSRR. Kolejną grupę stanowiły pozostałe kraje (31,4 proc.), a dalej kraje Unii Europejskiej (20,7 proc.) oraz kraje kapitalistyczne (15,3 proc.)[2].
W strukturze geograficznej eksportu w grudniu 2014 r. pozycję lidera utrzymały kraje Unii Europejskiej z udziałem 66,6 proc. Na drugiej pozycji z udziałem zdecydowanie niższym uplasowały się kraje kapitalistyczne (16,6 proc.), a dalej – pozostałe kraje (11,1 proc.) i kraje byłego ZSRR (5,2 proc.). Udział krajów Europy Środkowo-Wschodniej wynosił 0,6 proc.
Rynek pracy i wynagrodzenia
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło na koniec grudnia 282,2 tys. osób. Pomijając październik (jednorazowy znaczny spadek) zmiany, które miały miejsce wpisywały się w tendencję wzrostu zatrudnienia. W porównaniu do końca września przybyło 0,3 proc. zatrudnionych. W odniesieniu do końca 2013 r. wzrost kształtował się na poziomie 2,6 proc. Zatrudnienie rosło w całym 2014 r., choć dynamika tego wzrostu sukcesywnie słabła, co wyraźnie dało się zauważyć w III i IV kwartale.
W grudniu 2014 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4258 zł. Było znacznie wyższe (o 9 proc.) niż we wrześniu, co wynikało z wypłaconych premii. Bardziej miarodajne porównanie – do grudnia 2013 – także wskazuje na wzrost wynagrodzeń. Dynamika liczona dla tego okresu wyniosła 5,6 proc.
Rysunek 3. Wielkość zatrudnienia i poziom przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie pomorskim w okresie od stycznia 2012 do grudnia 2014.
Źródło: Opracowanie IBnGR na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku
IV kwartał był okresem, w którym liczba bezrobotnych nieznacznie wzrosła. Na koniec roku wynosiła ona 96,8 tys. osób. Stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 11,3 proc. W odniesieniu do końca września 2014 r. nastąpił wzrost liczby bezrobotnych o 1,7 proc. (a stopy bezrobocia o 0,1 pkt. proc.). Wzrost miał charakter sezonowy i wynikał ze słabnącego popytu na pracę. Dynamika wzrostu bezrobocia była jednak wyraźnie niższa niż w ostatnim kwartale 2013 r. Wtedy liczba bezrobotnych wzrosła o 2,8 proc. Kolejnym argumentem wskazującym na dość wyraźne obniżenie się poziomu bezrobocia jest porównanie liczby bezrobotnych na koniec 2013 i 2014 r. Rok temu było ich 114,1 tys. Jak już wspomniano, na koniec 2014 r. było 96,8 tys. bezrobotnych, a więc o 15,2 proc. mniej. Był to najgłębszy spadek w okresie ostatnich trzech lat mierzony w odniesieniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.
Względnie niewielki spadek bezrobocia w ujęciu kwartalnym spowodował małe zmiany we wszystkich trzech analizowanych kategoriach bezrobotnych: w wieku do 25 lat, w wieku 50 lat i więcej oraz bezrobotnych długotrwale. Liczba bezrobotnych w pierwszej grupie spadła o 1 proc. Najbardziej, bo o 5 proc., rozrosła się grupa bezrobotnych w wieku 50 lat i więcej. Z kolei liczba długotrwale bezrobotnych wzrosła o 1 proc.
W ujęciu rocznym wyraźna redukcja dotyczyła wszystkich trzech grup. Zdecydowanie najgłębsza (24 proc.) miała miejsce w odniesieniu do bezrobotnych w wieku do 25 lat. Ubyło także bezrobotnych w wieku 50 lat i więcej (o 10 proc.), a także długotrwale bezrobotnych, choć w tym wypadku redukcja była niewielka (o 2,5 proc.). Niemniej jest to pozytywny sygnał, gdyż w odniesieniu do końca analogicznego kwartału roku poprzedniego, nastąpiła ona po raz pierwszy od początku 2012 r.
Wykres 4. Liczba bezrobotnych i ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w województwie pomorskim w okresie od stycznia 2012 do grudnia 2014.
Źródło: Opracowanie IBnGR na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku
W grudniu 2014 r. do urzędów pracy napłynęło 3,4 tys. ofert zatrudnienia. Było to o 48 proc. więcej niż w bardzo dobrym wrześniu 2014 r. Natomiast w porównaniu do grudnia 2013 r. wzrost kształtował się na poziomie 15 proc. Dane z poszczególnych miesięcy 2014 r. wyraźnie wskazują, że pod względem liczby zgłaszanych ofert pracy rok ten był wyraźnie lepszy od poprzedniego.
Ważniejsze wydarzenia [3]
Krajowe programy operacyjne przyjęte przez Komisję Europejską.
W grudniu Komisja Europejska przyjęła pięć programów operacyjnych na lata 2014-2020: Polska Cyfrowa, Program Pomoc Techniczna, Program Polska Wschodnia, Program Infrastruktura i Środowisko oraz Program Wiedza Edukacja Rozwój. W I kwartale 2015 r. przyjęty został ostatni z programów – PO Inteligentny Rozwój. Ponad 45 mld euro w skali Polski wydane zostanie przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości, transport (budowa i modernizacja dróg, transport publiczny), aktywizację zawodową i poprawę sytuacji na rynku pracy osób młodych, szkolnictwo wyższe, dostęp do szerokopasmowego internetu, cyfryzację administracji, w tym na usługi publiczne dostępne przez internet, oraz na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Głównymi beneficjentami będą przedsiębiorstwa i samorządy, wśród nich również pomorskie.
Kontrakt Terytorialny dla Pomorza podpisany!
Zgodnie z umową zawartą 19 grudnia między Samorządem Województwa Pomorskiego a Rządem RP, do regionu trafi ponad 30 miliardów złotych do 2020 roku. Jest to efekt negocjacji zarządu województwa pomorskiego z ministrem infrastruktury i rozwoju. Dzięki uzyskanym środkom będzie można sfinansować między innymi budowę drogi S6 na odcinkach Słupsk-Koszalin oraz Gdańsk-Słupsk wraz z obwodnicą metropolitalną, budowę obwodnic Kościerzyny i Starogardu Gdańskiego, mostu przez rzekę Nogat w Malborku czy rozwój kolei aglomeracyjnej w Trójmieście. W ramach kontraktu sfinansowane zostaną również działania prowadzące do poprawy dostępu kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni, modernizacja śluz żaglowych na Nogacie, Szkarpawie i Martwej Wiśle oraz II etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.
Ryanair założył swoją bazę w Gdańsku
W bazę w Porcie Lotniczym Gdańsk firma zainwestuje 91 mln dolarów. Będzie w niej stacjonować jeden samolot. Ryanair rozpoczął też loty krajowe, dwa razy dziennie, do Warszawy (rano i wieczorem). Do tej pory można było polecieć do stolicy raz dziennie. Wprowadzona została również nową oferta: Business Plus. Dzięki niej Gdańsk zyskał więcej połączeń z Warszawą, Dublinem, Edynburgiem, Londynem i Oslo. Rozwój połączeń lotniczych zaowocował wzrostem liczby przewiezionych pasażerów. W 2014 r., po raz pierwszy w historii, ich liczba przekroczyła 3 mln rocznie. Latem można oczekiwać dalszego rozszerzenia oferty połączeń z Gdańska. Już wiadomo, że w 2015 roku będzie nowe połączenie do Alicante oraz więcej lotów na trasach do Londynu Stansted i Warszawy. Nowe połączenia, których uruchomienie ułatwi powstająca baza, przyczynią się do rozwoju gdańskiego portu. Obsłużą one ok. 750 tys. klientów rocznie. Dzięki zwiększonemu ruchowi, w otoczeniu portu lotniczego, powstanie 750 nowych miejsc pracy.
Sto tysięcy Pomorzan bliżej szybkiego internetu
Zakończyła się budowa regionalnej sieci szerokopasmowej w województwie pomorskim. Było to możliwe dzięki projektowi „Szerokopasmowe Pomorskie”. Został on sfinansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Dzięki temu ponad 100 tysięcy mieszkańców z 253 miejscowości, na terenie 66 gmin w 16 powiatach, uzyskało możliwość dostępu do szybkich i nowoczesnych usług internetowych. Projekt realizował Orange Polska. Budowa sieci szerokopasmowej na Pomorzu zaczęła się ponad dwa lata temu. Wybudowano sieć światłowodową o łącznej długości 1818 km. Tworzy ona szkielet infostrady. Realizacja projektu kosztowała 137 mln zł, z czego 36 mln zł stanowiła dotacja unijna, a pozostała część to środki własne Orange Polska.
25 mln zł dla pomorskich przedsiębiorców
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia zupełnie nowy produkt dla pomorskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 25 mln zł ze środków unijnych trafi do nich w postaci inwestycji kapitałowych. Wszystko to będzie odbywało się w ramach funduszu kapitałowego JEREMIE. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowę z konsorcjum utworzonym przez Pomorską Spółką Zarządzającą Sp. z o.o., której udziałowcem jest INVENO Sp. z o.o., samorządowa spółka powołana w celu stworzenia w województwie pomorskim funduszu inwestycyjnego oraz EQUES INVESTMENT Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Na jej mocy powstanie fundusz kapitałowy JEREMIE Seed Capital Województwa Pomorskiego Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Z tych środków będą mogli korzystać mikro i małe przedsiębiorstwa zaczynające działalność albo te we wczesnej fazie rozwoju. Aby z nich skorzystać, trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą na Pomorzu. JEREMIE sfinansuje działalność firm najbardziej innowacyjnych. BGK poprzez inicjatywę JEREMIE od pięciu lat wzmacnia sektor mikro i małych przedsiębiorstw działających w regionie. Wykorzystuje w tym celu środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Do tej pory prawie 4 tysiące firm skorzystało z różnych form finansowania na kwotę ponad 350 mln zł.
DCT Gdańsk zdobył finansowanie i pozwolenie na budowę drugiego nabrzeża
DCT Gdańsk zawarł umowę kredytową z grupą banków komercyjnych. Firma pożyczy 290 mln euro na budowę drugiego głębokowodnego nabrzeża kontenerowego i refinansowanie zobowiązań terminalu. Z kolei 8 grudnia wydane zostało pozwolenie na budowę. Wzrost zapotrzebowania na bardziej wydajne i ekonomiczne rozwiązania transportowe stał się głównym powodem podjęcia decyzji o rozbudowie. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie NV Besix SA. Drugie nabrzeże ma być gotowe do końca 2016 r. Będzie długie na 650 m i zwiększy zdolność przeładunkową terminalu dwukrotnie – z 1,5 mln TEU (kontenerów dwudziestostopowych) do 3 mln TEU rocznie w pierwszej fazie rozbudowy. Nowe nabrzeże będzie wyposażone w 5 suwnic STS oraz dodatkowy sprzęt przeładunkowy zdolny do obsługi statków o pojemności przekraczającej 18.000 TEU.
Bałtycki Terminal Kontenerowy ma nowe suwnice
Urządzenia przypłynęły 7 grudnia na pokładzie statku „Zenhua 8”. Suwnice podniosą ciężar do 60 ton. Są wysokie na 60 metrów – jak 25-piętrowy wieżowiec, a szerokość ramion jest równa połowie boiska piłkarskiego. Dzięki nim w gdyńskim porcie będzie możliwa obsługa dużych statków oceanicznych. Suwnice zastąpią stare urządzenia zniszczone dwa lata temu przez prom Stena Spirit, zwiększając jednocześnie możliwości przeładunkowe BCT.
Kolejne kontrakty Remontowej Shipbuilding
Tym razem stocznia zbuduje dwa nowoczesne promy dla estońskiego armatora „Port of Tallinn”. Jest to już drugie duże zamówienie podpisane w tym roku, które zrealizuje największa polska stocznia produkcyjna, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding. Zakontraktowane promy to najnowocześniejsze jednostki z napędem konwencjonalnym w basenie Morza Bałtyckiego. W razie konieczności projekt statku zakłada możliwość ewentualnej zmiany napędu na paliwo LNG. Promy mają być ekonomiczne w eksploatacji. Będą też bardzo nowoczesne i zautomatyzowane. Pozwoli to na obsługę jednostek zredukowanej do minimum załodze. Promy będą długie na 114 metrów. Będą mogły zabrać na pokład do 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Statki przekazane zostaną Armatorowi w 2016 roku. Realizacja projektu dla „Port of Tallin” otwiera dla stoczni nowy rynek zbytu w północnej części Morza Bałtyckiego. Stocznia buduje również pierwszy na świecie statek napędzany metanolem. Zleceniodawcą jest jeden z największych na świecie przewoźników promowych – Stena Line. Jednostka nie będzie budowana od początku – w tym przypadku chodzi o przebudowę promu Stena Germanica. Operuje on na trasie pomiędzy Göteborgiem (Szwecja) i Kilonią (Niemcy). Statek jest 240-metrowym promem pasażersko-samochodowym. Projekt realizowany jest we współpracy z Wärtsilä – wiodącym producentem silników, portami w Göteborgu i Kilonii oraz największym na świecie producentem i dostawcą metanolu – firmą Methanex Corporation.. Zmiana paliwa w promie ograniczy emisję spalin. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi około 22 mln euro.
Szóste w tym roku wodowanie w Remontowej Shipbuilding
Zwodowana jednostka powstaje dla duńskiego armatora Royal Arctic Line (RAL). Podpisany z nim kontrakt obejmuje w sumie budowę pięciu arktycznych statków zaopatrzeniowych, w tym trzech prototypów. Zwodowana jednostka przeznaczona będzie do obsługi portów wokół Grenlandii. Umożliwi ona pracę w ekstremalnych warunkach w rejonach pokrytych grubą krą lodową przy temperaturach sięgających do minus 35 stopni Celsjusza. Jednorazowo statek będzie mógł przewozić 108 kontenerów. Na pokładzie będą dwa dźwigi umożliwiające samodzielne ładowanie kontenerów bez konieczności użycia sprzętu portowego.
Wodowanie również w Stoczni Remontowej Nauta
W Naucie zwodowano trawler dla Duńczyków z Karstensen Skibsvaerft AS. To druga jednostka zbudowana dla tego klienta, a w trakcie budowy są cztery kolejne. Statek zostanie przystosowany do przewożenia żywych ryb w zbiornikach z wodą morską. Wyposażony będzie także w wysokoprężny silnik napędu głównego oraz nowoczesny sprzęt elektroniczny.
Stocznie z grupy MARS montują skrubery
Skrubery to urządzenia do odsiarczania spalin – tak zwane płuczki. Klientami stoczni grupy MARS Shipyards & Offshore są armatorzy operujący w rejonie Bałtyku, Morza Północnego i Kanału La Manche. Stocznia Nauta zaczęła instalację skrubera na pierwszej jednostce należącej do Finnlines. W kolejce czeka pięć pozostałych jednostek tego armatora. Także MSR Gryfia, inna spółka stoczniowa z grupy MARS, dostała zlecenie na montaż skrubera na samochodowcu pływającym w barwach „K” Line European Sea Highway Servicess GMBH. Trwają negocjacje warunków zamówień na trzy bliźniacze jednostki tego armatora. Już od stycznia 2015 r. obowiązują przepisy nakładające na armatorów operujących w rejonie Morza Bałtyckiego, Północnego i Kanału La Manche obowiązek obniżenia zawartości siarki w paliwach z 1% do 0,1 %. Zmusza to armatorów do dostosowania swoich statków do nowych obostrzeń. Jednym ze sposobów jest montowanie skruberów.
Control Solutions pracuje dla Forda
Firma z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego tworzy linię produkcyjną nowych silników marki Ford, powstających w brytyjskiej fabryce w Dagenham. Polscy automatycy są specjalistycznym podwykonawcą niemieckiego koncernu przemysłowego ThyssenKrupp. Inżynierowie Control Solutions tworzą projekty elektryczne maszyn (hardware) do linii montażowej nowych, dwulitrowych silników diesla tej marki, które pojawią się na rynku dopiero w 2016 roku. Oprócz tego realizują projekty oprogramowania (software), sterowników programowalnych, a także programowanie i uruchomienie robotów firmy ABB. W projekt zaangażowanych jest 10 inżynierów i projektantów firmy. W gdyńskim biurze w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym powstają projekty elektryczne i oprogramowanie. W niemieckiej fabryce w Bremie testowane są projektowane rozwiązania, które po akceptacji inżynierów Forda, finalnie uruchamiane są na właściwej linii produkcyjnej fabryki w Dagenham. Wcześniej Control Solutions współpracowała między innymi z Jaguarem.
Amazon będzie rozwijał technologię w Gdańsku
Międzynarodowy gigant Amazon zdecydował o otwarciu centrum rozwoju technologii w Gdańsku. Decyzja ta jest konsekwencją wcześniejszego przejęcia (2013 r.) gdyńskiej firmy Ivona Software. Znana jest ona przede wszystkim ze światowej klasy technologii zamiany tekstu na mowę, wykorzystywanej między innymi we flagowych produktach koncernu Amazon. Siedziba centrum mieści się w kompleksie biurowy Olivia Business Center. Do pracy poszukiwani są przede wszystkim inżynierowie oprogramowania oraz lingwiści.
Powstała Polska Platforma „Innowacyjne Technologie Morskie”
Celem nowej instytucji jest wprowadzenie do bałtyckiej żeglugi najnowocześniejszych technologii. „Platformę „Innowacyjne Technologie Morskie” tworzą: Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Gdańska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Politechnika Koszalińska i Akademia Morska w Gdyni, a także Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Port Gdynia oraz PGNiG i Polskie LNG. Konsorcjum jest otwarte dla innych członków zainteresowanych wykorzystaniem LNG w żegludze morskiej. Celem jest współpraca nauki i przemysłu na polu wspólnych badaniach z zakresu innowacyjnych technologii morskich, ich wdrażania, tworzenia prototypowych rozwiązań i powołanie sektorowego programu badawczego. Konsorcjum chce ruszyć z badaniami w 2016 roku. Program Sektorowy pod nazwą Innomar ma się zakończyć dwa lata później. Część nakładów finansowych ma pochodzić od podmiotów działających w sektorze paliw LNG dla żeglugi. O dofinansowanie platforma aplikuje także do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Najszybszy polski komputer będzie pracował w Trójmieście
Komputer o mocy obliczeniowej biliarda operacji matematycznych na sekundę uruchomiony zostanie na Politechnice Gdańskiej. W październiku uczelnia podpisała z konsorcjum firm Megatel i Actio umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Będzie to najszybszy komputer w Polsce. Inwestycja stanowi kontynuację działań rozpoczętych w 2008 r. Zakupiony sprzęt zastąpi pierwszy superkomputer, zakupiony w tym właśnie roku, a obecnie już przestarzały. Superkomputery działające w budynku centrum Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej wykorzystywane są przede wszystkim do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów. Rozwijane jest również ich zastosowanie w obsłudze aplikacji służących analizie i przetwarzaniu strumieni danych audio i video. Rozwiązania te znajdują zastosowanie w systemach monitoringu miejskiego czy w diagnostyce medycznej.
Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej będzie w Gdańsku
Ustawę o powołaniu agencji podpisał Prezydent RP. Na początku POLSA miała mieścić się w Warszawie, ale w trakcie parlamentarnych prac nad ustawą zdecydowano o przeniesieniu centrali do Gdańska. Siedziba agencji znajdzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Roczny koszt jej działalności ma wynieść 5-10 milionów złotych. Prezesa będzie powoływał premier. Powstanie też organ nadzorczy i doradczy – Rada Agencji składająca się z dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz czterech przedstawicieli nauki i przemysłu rekomendowanych przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz ministra właściwego do spraw gospodarki. Agencja ma koordynować działania rozproszonych do tej pory instytucji, identyfikować ciekawe i ważne projekty, tworzyć własne laboratoria oraz usprawniać dzielenie się wiedzą.
Nowe granice Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
W dniu 23 grudnia 2014 r. rząd zmienił rozporządzenie w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do strefy włączony zostanie teren o powierzchni 3 ha pod inwestycje firmy Plastica w Kowalewie Pomorskim (woj. kujawsko – pomorskie), wyłączony natomiast będzie obszar o powierzchni 7 ha w Toruniu. Po wejściu w życie rozporządzenia powierzchnia Pomorskiej SSE wynosić będzie 1859 ha. W 2014 roku PSSE wydała 36 zezwoleń na działalność gospodarczą firm. Ma to zaowocować ponad tysiącem miejsc pracy.
Inkubator w Kościerzynie otwarty
Uroczystość odbyła się 28 października 2014 r. Inkubator będzie wspierał zarówno firmy, które są od pewnego czasu na rynku, jak i te całkiem nowe. Celem jest łączenie zakorzenionego biznesu z nowo powstającym, a także wspieranie konkurencyjności i innowacyjności lokalnych firm. Efektem ma być stworzenie korzystnego środowiska dla rozwoju biznesu i powstawanie nowych miejsc pracy. Młode firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata, zyskają możliwość wynajmu biur na godziny, sal spotkań, sal konferencyjno-szkoleniowych. Wszystkie biura są umeblowane i w pełni wyposażone, również w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem. To pozwoli uniknąć w pierwszych miesiącach działalności wysokich kosztów związanych z zakupem wymienionych dóbr. Młode firmy zyskają też dostęp do profesjonalnych usług doradczych, m.in. w zakresie zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, pozyskiwania zewnętrznego wsparcia finansowego, w tym z funduszy unijnych, doradztwa prawnego, podatkowego czy wsparcia w nawiązywaniu kontaktów biznesowych i promocji firm.
Zakończyły się Pomorskie Dni Energii
To największa w Polsce północnej tego typu impreza. Odbyła się w Amber Expo w Gdańsku. Hasłem przewodnim kolejnej, czwartej edycji było „Poznaj swoją energię”. Organizatorem było Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” we współpracy z pomorskim samorządem i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W trakcie wydarzenia odwiedzający mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat energii. Uczestnicy mogli brać udział w eksperymentach, dyskusjach i prezentacjach nowoczesnej energetyki. Rozmawiano między innymi o tym, jak efektywne wykorzystać energię w codziennym życiu, ale także o alternatywnych źródłach energii czy sposobach montowania kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Swoje stoisko miał też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na miejscu można było dowiedzieć się, na czym polega program „Prosument”, który zakłada dofinansowanie zakupów i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach Pomorskich Dni Energii zorganizowana została wizyta studyjna w pierwszej w Trójmieście i jednej z największych w Polsce elektrowni fotowoltaicznej PV Delta w Gdańsku.
Malbork i Gdańsk wśród laureatów EKO-MIASTA
EKO-MIASTO jest konkursem stworzonym przez Francuzów. Pomorskie miasta zostały nagrodzone za to, że najefektywniej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. Uhonorowano także Lublin, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy. Malbork został doceniony za promowanie transportu rowerowego. Gdańsk został nagrodzony w kategorii efektywność energetyczna budynków. Zdaniem jury Gdańsk wykazał się szczególnym zaangażowaniem w renowację starszych budynków miejskich oraz zainwestował w nowe, efektywne energetycznie obiekty, takie jak na przykład Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. W tym roku do rywalizacji o miano najbardziej ekologicznych aglomeracji z kraju zgłosiły się 24 miasta z 10 województw. Projekt EKO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
[1] Dane za rok 2014 pochodzą ze zbioru otwartego, co oznacza, że przez cały rok sprawozdawczy rejestrowane są dane dotyczące wszystkich miesięcy (bieżących i poprzednich w przypadku dosyłania brakujących danych) oraz korekt rejestrowanych za okres sprawozdawczy, którego dotyczą. Dane na dzień 13.10.2014.
[2] W 2014 r. za kraje Europy Środkowo-Wschodniej uważa się m.in.: Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę; do krajów byłego ZSRR należą: Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Uzbekistan; do krajów kapitalistycznych: Watykan, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria w Europie, USA, Australia, Japonia, Kanada, Singapur, Nowa Zelandia, Wyspy Marshalla itp. Od 1 stycznia 2007 r. Bułgaria i Rumunia są członkami UE. Od 1 lipca 2013 r. Chorwacja jest członkiem UE.
[3] Opis poszczególnych wydarzeń przygotowała I. Wysocka. Wyboru i zestawienia dokonał M. Tarkowski.